Seznamte se – myš domácí

Myš domácí patří do řádu hlodavci, čeleď myšovití, rod myš. Tento domácí škůdce je rozšířený v mnoha místech světa: v Evropě, severní Americe i Austrálii. V Africe a jižní Americe je rozšířená spíše v okrajových oblastech. Podle klasifikace IUCN patří myš mezi málo dotčené druhy. Její latinský název je Mus musculus.

Myším se podobají myšice, které mají však větší ušní boltce a liší se také velikostí zadních chodidel a zabarvením. Myši se množí rychle a neodborné pokusy o jejich vyhubení často končí celkovým nebo úplným neúspěchem. Velmi rychle se také rozmnožují, a proto se nevyplácí čekat s jejich hubením příliš dlouho.

Jak myši škodí?

Tito hlodavci škodí v domácnostech hned několika způsoby. V první řadě okusují jídlo i nejrůznější materiály (lino, noviny). Dále jsou jejich výkaly nebezpečným zdrojem nemocí a zanechávají nepříjemně charakteristický zápach, kterému se říká myšina. A v neposlední řadě myši negativně působí na obyvatele a návštěvníky objektu.

Nebezpečí i pro firmy

Výskyt myší je nežádoucí nejen v domácnostech ale i ve firmách. Pokud se totiž rozšíří například v hotelu, je jen otázkou času, než si hosté začnou stěžovat a vážně utrpí pověst celého podniku. Podobná situace platí třeba v restauracích nebo skladech, kde platí pro skladování potravin přísné předpisy. Proto by se hotely, restaurace, penziony, sklady, výrobny, provozy, prodejny, nemocnice, školy, objekty sociálních služeb i gastronomické provozy měly před hlodavci chránit vhodným preventivním programem.

Čím se živí?
Myš domácí konzumuje semena, lidské potraviny a obilná semena. Patří mezi méně vybíravé živočichy a pokud má hlad, žere i věci, u kterých byste to nečekali. Potravu konzumuje převážně v noci nebo za soumraku.

Kde žije?
Tito hlodavce žijí ve volné přírodě na polích (kde je výrazně ohrožují dravci), v lesích a parcích. Rádi se zdržují také poblíž lidských obydlí nebo přímo v nich, kde mají často zajištěný dostatek potravy a příznivé podmínky k životu.

Charakteristika myši

 • Hřbet myší bývá tmavošedý nebo šedohnědý
 • Váha se pohybuje od 9 do 25 gramů
 • Velikost myši dosahuje 10 cm
 • Myš domácí žije v přírodě přibližně 2-3 roky (některé zdroje uvádí až 4)
 • Vede život ve volných koloniích

Zajímavosti o myši domácí

 • Na rozdíl od potkana má žlučový měchýř
 • Za jeden rok dokáže odrodit přibližně 32-100 mláďat
 • Vyskytuje se na většině území ČR
 • Myš domácí žije i na Islandu
 • Poměrně špatně vidí

Způsoby likvidace

 • Pasti, nástrahy, odpuzovače
 • Profesionální deratizace

Zdroje

3 Responses to Seznamte se – myš domácí

 1. Danka Přečková

  Dobry den, prosim Vas, vcera mi pred posteli v loznici prebehla malinka myska, kterou jsme nestacili odchytit…. nespali jsme do 01.30 h, vymysleli jsme ruzne pasti, klasicka jde koupit bohuzel az zitra, ale mys jsme nechytili…vzdy nas prevezla, sezrala syr, sunku….a byla pryc. Kdyz koupim past na mysi, myslite, ze budeme uspesni? Dekuji…..nevim odkud se mys vzala, mame vsude poradek, cisto…..Danka Přečková

 2. Admin

  Myši se vyskytují i tam, kde je úzkostlivě čisto. Pastička je při výskytu jedné dvou myší asi to nejlepší řešení. Doporučuji klasickou smrtící nebo živolovnou (tu ale několikrát za den kontrolujte, ať nedochází k týrání zvířat). Do pastičky dejte kus chleba a umístěte jí někam ke stěně, kde myš chodí. Zároveň zkuste utěsnit všechna místa, kudy může myš do domu vběhnout (pokud máte RD) – jinak se k vám mohou časem vrátit. Někdy stačí i hodně malá škvírka např. pod dveřmi ze sklepa, u rozvodů vody/septiku z baráku atd.

 3. Jaroslav

  Asi pred 7 dnami som pri domácom tichu započul v špajzi šramot. Predpokladal som že je to myš. Presvedčiť ženu bol problém, urobil som 4 kartony s návnadou /orech, slanina ,šunka, syr/ a lepidlom a rozložil v špajzi.Týžden prebehol bez zmeny.Dnes manželka našla v kuchynskej linke znaky o existencii myši v našom dome.Dokupim pasce a skusim rozložiť a premiestniť navnady k nábytku v kuchyni.O výsledku budem informovať, no takto sa mi dostala do domu asi pred 15 rokmi a tú som doslovne dolapil v zavretej špajzi po postupnom vykladaní všetkého čo tam bolo.Trvlo mi to celý deň.Teraz mám 70 rokov a nemám chuť s myškou takto laškovať.Jedine odchytiť. Držte mi palce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *